piątek, 14 sierpnia, 2020

USG tarczycy u dziecka

Share

Rodzice dziecka uważnie obserwują czy ich pociecha rozwija się we właściwy sposób, czy nie ma żadnych powodów do niepokoju. Kiedy jednak przytrafią się już konkretne sygnały, które mogą sugerować niekorzystne zmiany, konieczne jest, żeby udać się do lekarza i przeprowadzić odpowiednie badania. Jednym z nich jest USG tarczycy u dziecka.

Objawy problemów z tarczycą u dziecka – wykonaj USG tarczycy

Problemy z tarczycą u dzieci mogą się objawiać między innymi niższym wzrostem, nadmierne zmęczeniem, sennością, wahaniami wagi czy nawet szorstką skórą. Objawy te mogą się oczywiście różnić, w zależności od tego, z czego rzeczywiście wynika problem – czy jest to nadczynność bądź niedoczynność tarczycy, choroba Gravesa-Basedowa, czy może Hashimoto. Jednak jeśli rodzic lub opiekun zauważy problemy z rozwojem u dziecka, stwierdzi, że bardzo szybko się męczy, jak na swój wiek, ma problemy z przybieraniem na wadze lub nadmiernym tyciem – to mogą być konkretne wskazania do tego, żeby zbadać tarczycę. W badaniu laboratoryjnym może wyjść nieprawidłowy poziom TSH, na dodatek można zaobserwować u dziecka powiększenie obwodu szyi lub wyczuwalne zmiany w tej okolicy. To już bezpośrednie kwalifikacje do tego, by udać się na badanie USG tarczycy.

Jak przebadać tarczycę u dziecka?

Pierwszym krokiem jest na ogół wizyta u pediatry, lekarza pierwszego kontaktu, który oceni, czy problemy zdrowotne, z którymi zmaga się dziecko, rzeczywiście mogą być podyktowane zmianami w obrębie tarczycy. Przeprowadza więc dokładny wywiad, sprawdza również w ten sposób, czy w rodzinie dziecka występowały różnego rodzaju choroby tarczycy i czy nie jest w takim razie w grupie podwyższonego ryzyka na zachorowanie.

Lekarz palpacyjnie oceni zmiany w obrębie szyi i zaleci badanie poziomu TSH w laboratorium. Jeżeli wszystkie te elementy będą prowadzić do wniosku, że problem jest właśnie z tarczycą, a na dodatek poziom TSH będzie nieprawidłowy, kolejnym krokiem będzie udanie się z dzieckiem na badanie USG tego gruczołu.

Jak przebiega badanie USG tarczycy u dziecka?

Wizyta w gabinecie USG, w przypadku badania tarczycy u dziecka, nie wymaga dodatkowego przygotowania. Dziecko nie musi być na czczo. Ma jedynie położyć się na kozetce, ponieważ badanie to odbywa się w pozycji leżącej. Warto pamiętać, żeby założyć dziecku wygodną odzież, która umożliwi lekarzowi swobodny dostęp do szyi.

Diagnosta, jeszcze przed rozpoczęciem badania, przeprowadza dokładny wywiad z opiekunem dziecka. Następnie przykłada głowicę aparatu ultrasonograficznego i delikatnymi ruchami bada w ten sposób wielkość tarczycy, jej strukturę, symetrię, a także to, czy występują ewentualne zmiany ogniskowe. Sprawdza, czy pojawiły się tam różnego rodzaju torbiele, zwapnienia – a jeśli tak, to jaki jest poziom ich zaawansowania.

Badanie USG tarczycy u dziecka jest w pełni bezpieczne i nieinwazyjne. Nie oznacza jednak, że dla dziecka nie może być stresujące. Dlatego przez cały czas badania powinien być przy dziecku jego opiekun, dla zapewnienia komfortu i poczucia bezpieczeństwa, a jednocześnie po to, by w razie potrzeby udzielać lekarzowi prowadzącemu dodatkowych informacji na temat zdrowia małego pacjenta.

Leczenie tarczycy u dziecka

Jeśli wynik badania USG tarczycy u dziecka będzie nieprawidłowy, należy wdrożyć odpowiednie leczenie, by móc w porę opanować wszelkie zmiany, które dzieją się w obrębie tego gruczołu. Konieczna będzie wizyta u specjalisty, w tym przypadku u endokrynologa, który pomoże dobrać sposób leczenia do konkretnego schorzenia tarczycy.

Należy wtedy tarczycę regularnie badać – by wiedzieć czy leki zostały dobrze dobrane, czy nie trzeba zwiększyć lub zmniejszyć ich dawki. Zaleca się także zrobienie po określonym czasie kontrolnego badania USG, by również w ten sposób ocenić poziom zmian w tarczycy u dziecka.

Źródło: Gabinet USG – badanie USG Warszawa