poniedziałek, 10 sierpnia, 2020

Półbuty ochronne ze wzmocnionym noskiem – dla kogo?

Share

Wybór butów ochronnych do pracy na różnych stanowiskach i w zróżnicowanych warunkach jest naprawdę szeroki. Należy jednak wiedzieć, jaki typ obuwia najlepiej spisze się w danej branży i dla jakich pracowników. W niektórych sytuacjach gumowce ochronne będą doskonałym dopasowaniem, w innych natomiast lepiej sprawdzą się klapki czy chodaki. Często jednak wybór pada na półbuty ochronne ze wzmocnionym noskiem. Odpowiedni dobór obuwia ochronnego to klucz do jego skuteczności. Dla kogo więc nadają się półbuty ochronne ze wzmocnionym noskiem? Podpowiadamy.

Obuwie robocze – bezpieczeństwo i wygoda

Dobór odpowiedniego obuwia ochronnego jest ściśle uzależniony od stanowiska pracy oraz wykonywanych na nim zadań. Aby najtrafniej odpowiedzieć na pytanie, dla kogo najlepiej nadają się półbuty ochronne ze wzmocnionym noskiem, należy dokładnie przeanalizować ryzyko urazu nóg i stóp na konkretnym stanowisku. Czasem decydujemy się na wybór ochrony nieco na wyrost. W końcu lepiej, by była zbyt duża niż żeby miała być niedostateczna. Częściowo to prawda. Jednak mimo to należy pamiętać, że praca ma być nie tylko bezpieczna, ale także wygodna. Nie można rezygnować z komfortu pracownika, ponieważ jego praca przestanie być wydajna i dokładna. Pracownik w niewygodnych czy źle dopasowanych butach będzie skupiał swoją uwagę na obuwiu czy też na bolących i zmęczonych stopach. Takie myśli będą z kolei skutecznie odciągały jego uwagę od postawionych zadań.

Jak dobrać obuwie robocze?

Dobierając obuwie robocze, należy dokładnie przeanalizować czynniki ryzyka występujące na danym stanowisku pracy. Najważniejsze czynniki, jakie należy wziąć pod uwagę, to ryzyko stłuczenia i zmiażdżenia stopy przez spadające lub staczające się przedmioty, wstrząsy oraz wibracje, śliskość powierzchni podłoża, ryzyko przecięcia, zagrożenie przebiciem, nierówne podłoże, bardzo niska lub skrajnie wysoka temperatura, kontakt z gorącym podłożem, porażenie elektryczne, szkodliwe substancje chemiczne. Warto także zastanowić się nad tym, czy pracownik w swojej codziennej pracy nie natyka się na inne zagrożenia mogące spowodować uszkodzenie stopy. Po tak wnikliwie przeprowadzonej analizie dobór odpowiedniego obuwia ochronnego będzie dużo łatwiejszy.

Cechy ochronne półbutów ze wzmocnionym noskiem

Półbuty ochronne ze wzmocnionym noskiem stanowią ochronę dla stóp przed niektórymi czynnikami ryzyka. Tego typu obuwie skutecznie zabezpieczy przed zmiażdżeniem stopy czy też uderzeniami i spadającymi przedmiotami. Zagrożeniem mogą być zarówno ciężkie narzędzia, jak i różnego typu ładunki. Przyjmuje się, że półbuty ochronne należy stosować, gdy przedmioty mogące upaść na stopę przekraczają ciężarem 16 kg, są duże i nieporęczne lub mają ostre krawędzie i są twarde. Takie przedmioty mogą mocno uszkodzić niezabezpieczoną stopę. W zależności od rodzaju zabezpieczenia półbuty ze wzmocnionym noskiem mogą chronić stopę przed uderzeniem z siłą do 100 J lub do 200 J.

Dla kogo nadają się półbuty ochronne ze wzmocnionym noskiem?

W niektórych branżach stopy pracowników są jednakowo narażone na urazy, niezależnie od tego, na jakim pracują stanowisku. Dobrym przykładem jest praca w halach produkcyjnych, w hurtowniach i magazynach. W wielkich magazynach ryzyko uszkodzenia palców stóp jest dużo większe, w szczególności jeśli weźmiemy pod uwagę przedmioty spadające z wysokości. Półbuty ochronne ze wzmocnionym noskiem sprawdzą się również dla mechaników i monterów. W tych zawodach fachowcy nieustannie pracują przy użyciu dużych i często ciężkich narzędzi, które mogą upaść na stopę i uszkodzić palce. Półbuty ochronne ze wzmocnionym noskiem skutecznie zabezpieczają także stopy pracowników budowlanych, w szczególności na budowach, na których jest wykorzystywany ciężki sprzęt. 

Przepisy kodeksu pracy nie określają jednoznacznie, kto i na jakim stanowisku musi stosować półbuty ochronne ze wzmocnionym noskiem. Najczęściej przepisem wiążącym w tej kwestii są wewnątrzzakładowe regulaminy określające obowiązek noszenia odzieży i obuwia ochronnego na konkretnych stanowiskach. Jednak półbuty ochronne ze wzmocnionym noskiem są dobrym rozwiązaniem niemal dla każdego pracownika wykonującego prace fizyczne. Obuwie to jest lekkie, nie obciąża i nie męczy nadmiernie nogi, a przy tym stanowi bardzo skuteczną ochronę stopy.

Źródło: Glovex – sklep BHP