wtorek, 18 sierpnia, 2020

Ile kosztuje kasa fiskalna? Gdzie kupić tani sprzęt?

Share

Sprzedaż produktów i usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych, co do zasady, nie może się odbywać bez kasy fiskalnej. Ile kosztuje sprzęt tego typu. Gdzie kupić tanie kasy fiskalne?

Ile kosztuje kasa fiskalna?

Kasy fiskalne to urządzenia zróżnicowane pod względem cenowym. Na rynku dostępne są zarówno sprzęty kosztujące mniej niż tysiąc, jak i urządzenia, za które trzeba zapłacić około czterech tysięcy. Skąd taka rozbieżność? To wynik różnic w zaawansowaniu technicznym sprzętu.

Całkowity koszt kasy fiskalnej jest bowiem wypadkową wielu czynników, w tym zastosowanych podzespołów, materiałów i oprogramowania. Na cenę urządzenia wpływ ma nawet limit pozycji oraz to, jak duży obrót może być przez nie ewidencjonowany. Nie bez znaczenia są również dodatkowe funkcje. Im jest ich więcej, tym cena sprzętu będzie wyższa.

Jak więc wybrać odpowiedni wariant? Niezbędna jest analiza potrzeb przedsiębiorstwa. Niewielkie placówki nie potrzebują rozbudowanych urządzeń. W ich przypadku z powodzeniem sprawdzają się tanie kasy fiskalne w podstawowych wersjach. W średnich i dużych firmach takie rozwiązania mogą okazać się niewystarczające. Wówczas lepiej wybrać droższe, acz bardziej zaawansowane technicznie urządzenia.

Przedsiębiorca musi pamiętać także o dodatkowych kosztach związanych z wykorzystywaniem kasy fiskalnej. Mowa tutaj m.in. o jej fiskalizacji oraz cyklicznym serwisowaniu.

Kasa fiskalna online – cena i możliwe ulgi

Od pewnego czasu, obok tradycyjnych urządzeń rejestrujących obrót i kwoty podatku należnego, na rynku dostępne są kasy fiskalne online. To nowoczesny sprzęt, którego ceny są porównywalne z cenami modeli z elektroniczną kopią, z tą jednak różnicą, że decydując się na warianty online, przedsiębiorcy mogą liczyć na zwrot części kosztów związanych z ich zakupem. Jakie warunki należy spełnić, by móc liczyć na ulgę?

Zwrot kosztów otrzymają ci podatnicy, którzy po 1 stycznia 2020 r. dobrowolnie rozpoczną ewidencjonowanie sprzedaży przy użyciu kasy fiskalnej online lub są zobligowani prawnie do wymiany modeli starszego typu na warianty online. Mogą oni odliczyć od podatku aż 90% kwoty wydanej na zakup sprzętu. Maksymalna kwota odliczenia nie może jednak być wyższa niż 700 złotych na jedno urządzenie. Co więcej, podatnik ma możliwość skorzystania z ulgi i zaliczenia wartości netto sprzętu do kosztów prowadzonej działalności.

A może… wynajem kasy fiskalnej online?

Chociaż przy wymianie klasycznej kasy fiskalnej na model online można skorzystać z atrakcyjnej ulgi, nie każdego przedsiębiorcę będzie stać na zakup nowego urządzenia. Żeby działać zgodnie z przepisami prawa, wcale nie trzeba nabywać sprzętu. Można go po prostu wynająć.

Wynajem kasy fiskalnej online to dobre rozwiązanie zwłaszcza dla mikro i małych firm, które dążą do optymalizacji kosztów działalności. Zapewnia ono elastyczność i wymaga od przedsiębiorcy mniejszego zaangażowania. Najczęściej w ramach usługi podatnik może również liczyć na fiskalizację urządzenia, opiekę serwisową oraz szkolenie z obsługi sprzętu.

Jakie są jednak koszty wynajmu kasy fiskalnej online? Wpływ na ich wysokość mają trzy czynniki: rodzaj urządzenia, czas trwania najmu oraz zakres oferowanych usług. Trudno więc jednoznacznie określić, jaką kwotę przedsiębiorca będzie musiał zapłacić. Przyjmuje się jednak, że koszty wynajmu sprzętu są mniej więcej proporcjonalne do jego ceny.

Warto jednak pamiętać, że decydując się na wynajem urządzenia, podatnik traci możliwość skorzystania z ulgi i zaliczenia wartości netto sprzętu do kosztów prowadzonej działalności. Czy więc takie rozwiązanie się opłaca? Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji przedsiębiorstwa. Warto to dokładnie przeliczyć.

Tanie kasy fiskalne – gdzie kupić?

Niezależnie od tego, czy przedsiębiorca decyduje się na zakup kasy fiskalnej czy też jej wynajem, powinien skorzystać z usług autoryzowanego dystrybutora urządzeń rejestrujących. Tylko wówczas zyska gwarancję, że zakupiony sprzęt będzie miał nie tylko atrakcyjną cenę, ale również adekwatną jakość.

Źródło: CentrumKas