sobota, 22 sierpnia, 2020

Czy warto korzystać z wynajmu maszyn budowlanych?

Share

Nawet niewielki remont będzie trudny do zrealizowania bez użycia specjalistycznego sprzętu. Łatwo się więc domyślić, że im remont czy przebudowa będą większe, tym bardziej zaawansowane maszyny będą do tego niezbędne. Czy jednak warto inwestować w zakup każdego z urządzeń potrzebnych do zrealizowania inwestycji? Czy bardziej opłacalnym rozwiązaniem będzie wynajem maszyn budowlanych?

Oszczędność pieniędzy

Przy realizacji jakiejkolwiek inwestycji trzymanie się określonego budżetu jest jednym z kluczowych zadań. Konkretna kwota przeznaczona na realizację danego projektu jest znana już na początku inwestycji. Jeśli inwestor zdecydowałby się na zakup każdej maszyny potrzebnej na budowie, to koszt takiej inwestycji wzrósłby wielokrotnie. I w efekcie projekt stałby się zupełnie nieopłacalny. Zwłaszcza, jeśli w planie nie ma kolejnych podobnych budów – a zatem nie ma miejsca, gdzie można by te maszyny w dalszym ciągu używać.

Wynajem maszyn budowlanych pozwala na znacznie większą swobodę w tym zakresie. Można zdecydować się na wypożyczenie konkretnych urządzeń tylko na dany moment, w którym rzeczywiście będą potrzebne. Dla przykładu – w trakcie budowy potrzebne jest wykorzystanie podnośnika koszowego do pracy na dużych wysokościach. Jest to jednak tylko jeden drobny – choć niezbędny – element w porównaniu do ogółu prac, które muszą tam być wykonane. Może to dotyczyć na przykład podwieszenia wysoko różnego rodzaju instalacji czy sieci energetycznych. Zakup podnośnika koszowego tylko na tak niewielki zakres prac byłby sporym wydatkiem, który pewnie szybko by się nie zwrócił. Wynajmując taką maszynę, inwestor ma zagwarantowane, że prace te zostaną wykonane profesjonalnie, przy użyciu właściwego sprzętu. A jednocześnie maszyna ta będzie na budowie tylko w momencie, kiedy rzeczywiście będzie do tego niezbędna. Oczywiście, jeśli będzie istniała taka potrzeba, by użyć takiego urządzenia na kolejnym etapie prac, istnieje możliwość jej ponownego wypożyczenia.

Oszczędność czasu

Na każdej budowie, poza pieniędzmi, które ona pochłonie, równie istotną kwestią jest czas, w jakim zostanie ona zrealizowana. Oczywiście, mogą być brane pewne przesunięcia związane na przykład z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Jednak konieczne jest określenie ogólnego zarysu i terminu, w jakim należy inwestycję zakończyć. Decydując się na wynajem maszyn budowlanych od profesjonalnej firmy, można zmniejszyć ryzyko przestojów związanych na przykład z brakiem dostępnych maszyn. Na dodatek, jeśli inwestor decyduje się na realizację budowy przy użyciu wyłącznie własnych urządzeń, musi liczyć się z tym, że pewne opóźnienia mogą się zdarzyć na przykład w przypadku awarii którejś z maszyn. Tu musi sam zapewnić wizytę serwisanta, zapłacić za naprawę, a czasem i czekać – na to aż dotrą brakujące części i aż urządzenie będzie znów w pełni sprawne.

W przypadku wynajmu maszyn budowlanych od przedsiębiorstwa, które zajmuje się tym na co dzień, procedura naprawy maszyny jest znacznie szybsza. Istnieje możliwość szybkiego przyjazdu serwisanta, ale też – jeśli jest taka potrzeba – wymiany urządzenia na inne, sprawne, ale realizujące takie same zadania.

Profesjonalna obsługa

Istotną kwestią, która przemawia za wynajmem maszyn budowlanych od profesjonalnej firmy jest fakt, że w jednym miejscu można znaleźć praktycznie wszystkie maszyny, które mogą być potrzebne przy realizacji każdej inwestycji. To pozwala nie tylko zaoszczędzić czas, ale też znacznie ułatwia stworzenie konkretnego harmonogramu budowy. Pracownicy takiej firmy uwzględnią bowiem to, które urządzenia, w którym momencie będą potrzebne i tak zarezerwują je w swoim systemie. Podpowiedzą także, które rozwiązania sprawdzą się najlepiej – by mieć pewność, że do danego transportu zostaną wykorzystane odpowiednie pojazdy. Ponadto, każdą maszynę będzie obsługiwał wykwalifikowany operator, dzięki czemu inwestor nie musi szukać osób, które będą posiadały właściwe uprawnienia do obsługi poszczególnych urządzeń.

Źródło: Avio-Star