niedziela, 16 sierpnia, 2020

Wybór dobrej szkoły pływania – na co zwrócić uwagę?

Share

Ogólnorozwojowa dyscyplina sportu jaką jest pływanie korzystnie działa nie tylko na układ krążenia i oddechowy ale także na schorzenia kręgosłupa i stawów. Dodatkowo usprawnia pracę serca i  świetnie nadaje się do spędzenia wolnego czasu. Jednak czy na pewno jest tak bezpieczna oraz czy każda osoba może próbować swoich sił w pływaniu?

Bezpieczeństwo pływania i nauczania przez instruktora

Najczęściej pojawiającą się kwestią odnoszącą się do wątpliwości jest pytanie o bezpieczeństwo, Warunkiem zachowania zdrowia w wodzie są prawidłowe ćwiczenia oraz ich wykonywanie. Bardzo ważnym elementem wyboru szkoły jest sprawdzenie instruktora i jego kwalifikacji. Zdarzają się bowiem sytuacje gdzie nauczycielem jest osoba, która nie ma nic wspólnego z nauką lub nie posiada żadnych zaświadczeń czy kursów mówiących o zapoznaniu się ze sztuką bezpiecznego pływania. Dlatego też osoby zainteresowane ofertami pływalni powinny bardzo dokładnie przeanalizować dokumenty i  zespół osób zajmujących się tą dyscypliną.

Indywidualne lekcje czy zajęcia w grupie?

Wybór zajęć zależy przede wszystkim od oczekiwanych efektów. Te w grupie oraz ich rodzaj są wybierane przez większość uczestników co stanowić może problem, jeśli taka forma nie będzie komuś odpowiadać. Inną niedogodnością jest wielkość grupy, która nie powinna przekraczać 6 osób, a zdarza się to bardzo rzadko ze względu na szybsze zwracanie się kosztów przy większej ilości uczestników. Jednak korzyścią jest niższa cena i konkurencja, która działa mobilizująco przede wszystkim na dzieci. Natomiast zajęcia indywidualne posiadają ogromny plus jakim jest dostosowanie się instruktora do poziomu oraz oczekiwań kursanta. Dodatkowo ćwiczenia źle wykonywane są szybko zauważane i korygowane. Minusem takich zajęć jest opłata kilka krotnie wyższa niż zajęcia grupowe. Najbardziej polecaną formą w dobrej szkole pływania są zajęcia tworzone przez uczestników po 2-3 osoby. Korzyściami są koszty (mniejsze niż indywidualne),wybór terminów, a także czas, który można spędzić z wybranymi osobami.

Jak długo powinny trwać zajęcia i czy rozgrzewka najlepsza jest w wodzie?

Dobra szkoła pływania oferuje zajęcia pełno godzinne, a nie takie w wymiarze godziny szkolnej. Mimo wszystko dzieciom do lat 3 wystarcza nauka 30 minutowa. Rozgrzewka może być na sucho (na lądzie), jednak można się łatwo pośliznąć, dlatego też  lepiej wybierać tą w basenie, dzięki temu będzie okazja już od samego początku przystosować się do wody i jej właściwości. Polega ona najczęściej na wykonywaniu pajacyków i podskoków.

Psychologia i metody zajęć

Ważnym punktem do sprawdzenia przed wyborem szkoły pływania jest informacja o metodach nauczania oraz ewentualnych zastępstwach w razie nieobecności aktualnego instruktora.  Dodatkowo trzeba uzyskać opinie o systemie motywacyjnym na zajęciach, atmosferze, czasie przeznaczonym na odpoczynek oraz zaplanowanych postępach. Warto również zapytać czy w danej szkole istnieje opcja odrobienia zajęć, jeśli nie będzie możliwości uczestnictwa, aby nie było niespodzianek i nie okazało się, że lekcje i pieniądze za nie przepadają.

Źródło: Move Camp – szkoła pływania Warszawa