poniedziałek, 10 sierpnia, 2020

Serwis klimatyzacji – ważny dla zdrowia i sprawnego działania urządzeń

Share

Każda klimatyzacja wymaga regularnego serwisowania – w ten sposób jej działanie cechuje się maksymalną wydajnością oraz bezawaryjnością. Oprócz tego wykonywanie okresowych przeglądów chroni zdrowie wszystkich osób korzystających z klimatyzacji. Co zatem obejmuje serwis klimatyzacji i jak często go wykonywać?

Regularnie serwisowana klimatyzacja gwarancją bezawaryjności

Zdaniem ekspertów klimatyzacja powinna być serwisowana minimum raz w roku – zwłaszcza przed jej największym wykorzystaniem, czyli na chwilę przed rozpoczęciem sezonu letniego. W ten sposób zyskuje się pewność, że wtłaczane do pomieszczeń powietrze jest pozbawione wszelkich zanieczyszczeń, a filtry znajdujące się wewnątrz urządzenia działają bez najmniejszego zarzutu. Oprócz aspektów technicznych serwis jest ważny ze względu na zdrowie – zanieczyszczone filtry nie eliminują bakterii, wirusów i alergenów. Co więcej, nieczyszczone jednostki stają się źródłem emisji grzybów i pleśni, co bezpośrednio negatywnie może wpływać na ludzkie zdrowie. Ostatecznym sygnałem tego, że system wymaga czyszczenia jest nieprzyjemny zapach unoszący się klimatyzacji – świadczy on o wysokim stopniu jej zagrzybienia. 

Co więcej, nieczyszczona klimatyzacja ma mniejszą wydajność chłodniczą. Korzystanie z regularnego serwisu to także oszczędność, bowiem w przypadku jakiejkolwiek awarii powstałej w wyniku zaniedbań urządzenia jego naprawa może wynosić od kilkuset złotych do paru tysięcy.

Serwis klimatyzacji – skorzystać z pomocy fachowca czy też spróbować własnych sił?

W tym przypadku odpowiedź jest również jasna – złożoność układu chłodzącego, a także budowa klimatyzatora wymaga tego, by wszelkie prace były dokonywane przez profesjonalne ekipy serwisowe, które dzięki swojemu doświadczeniu oraz wiedzy dokonają szybkiego i dokładnego serwisu udzielając tym samym gwarancji na wykonane usługi. Korzystanie z usług doświadczonej firmy, która zajmowała się także montażem klimatyzacji w danym pomieszczeniu pozwala zachować oryginalną gwarancję, która jest nadawana przez producenta. 

Co zatem obejmuje serwis? Przede wszystkim – czyszczenie wszelkich możliwych filtrów, które zatrzymują w sobie kurz, roztocza oraz inne drobnoustroje zagrażające zdrowiu użytkowników klimatyzacji. Korzystanie ze specjalistycznych preparatów daje gwarancję czystego układu, który sprawia, że klimatyzacja będzie działać bez najmniejszego zarzutu przez długi czas. Czynnościom serwisowym poddawane są także wszelkie kanały wentylacyjne, które są podatne na osadzanie się pozostałych zanieczyszczeń.

Ważne jest także uzupełnienie czynnika chłodzącego, który wpływa na wydajność układu – co ciekawe, sam serwis zajmuje kilka chwil, dzięki czemu nie koliduje on z codziennymi planami mieszkańców lub osób korzystających z klimatyzacji w sklepie, biurze lub pozostałych lokalach korzystających z tego rodzaju wentylacji. W przypadku takich lokali, jak sklepy czy restauracje ze względów bezpieczeństwa oraz higieny zaleca się dokonywanie serwisu nawet dwa razy w ciągu roku – powodem tego jest charakterystyka układu chłodzącego, która oprócz swojej objętości wykorzystuje o wiele więcej powietrza, które wymaga odpowiednich filtrów.

Serwis klimatyzacji to także ochrona układu oraz jego konserwacja – używane przez profesjonalistów preparaty nie tylko czyszczą wewnętrzne układy, ale także je konserwują i zabezpieczają przed osadzaniem się różnego rodzaju zanieczyszczeń na określony czas. Dodatkowa inspekcja to także czas na sprawdzenie poprawności działania poszczególnych jednostek, dzięki czemu możliwe jest wychwycenie w porę ewentualnych nieprawidłowości ochraniając właściciela klimatyzacji przed dodatkowymi kosztami.

Tylko regularny serwis klimatyzacji jest w stanie zapewnić bezpieczeństwo i komfort płynący z jej użytkowania. Pozorne oszczędności związane z samodzielnymi próbami serwisowania klimatyzatora oraz układu wentylacyjnego mogą doprowadzić do kosztownych napraw przeprowadzanych przez specjalistów. Należy pamiętać, że regularny serwis to także ochrona zdrowia i gwarancja maksymalnej wydajności urządzenia, która zapewni komfort przez długi czas.

Źródło: Clima Polska – klimatyzacja Warszawa