piątek, 21 sierpnia, 2020

Schody stalowe zabiegowe czy schody kręcone? Wybieramy!

Share

Dziś odpowiednio dobrane schody wewnętrzne oznaczają nie tylko bezpieczeństwo i komfort podczas ich użytkowania, ale i świadczą o dobrym guście inwestora. Właściciele domów jednorodzinnych coraz częściej traktują schody nie tylko jako element wyposażenia pomieszczenia, ale i jego niebanalną ozdobę. Nie dziwi więc, że w zakresie schodów wewnętrznych poszukują ciekawych rozwiązań. Do jednych z popularniejszych typów schodów wybieranych w ostatnich latach należą schody zabiegowe i schody spiralne. Które z nich wybrać? Podpowiadamy! 

Schody kręcone i schody zabiegowe – różnice

Wewnętrzne schody zabiegowe to schody, które nie posiadają spocznika i zmieniają kierunek biegu u podstawy. Spocznik zastępowany jest w tym przypadku przez różnej szerokości stopnie, które po stronie zewnętrznej są dużo szersze niż wewnątrz. Niestety, z tego względu schody zabiegowe nie są aż tak wygodne jak chociażby schody jednobiegowe lub schody łamane, ale ich prawidłowe zaprojektowanie i zainstalowanie będzie gwarantowało swobodne poruszanie się po nich na co dzień. Schody kręcone to z kolei schody zamontowane wokół słupa nośnego zamocowanego pośrodku otworu stropowego. Podobnie jak w przypadku wewnętrznych schodów zabiegowych, stopnie w schodach spiralnych są węższe u ich podstawy i zazwyczaj przybierają formę trapezu.  

Schody zabiegowe – charakterystyka

Cechą charakterystyczną schodów zabiegowych jest to, że zakręcają one w miejscu zmiany kierunku ruchu na schodach. Brak spocznika, który przez wielu uznawany jest za wadę schodów jednobiegowych łamanych, często zastępowany jest przez stopnie różnej wielkości. Ogranicza to dodatkowo przestrzeń potrzebną do zainstalowania schodów i sprawia, że schody zabiegowe mogą być umieszczone w pomieszczeniach, w których brakuje miejsca na duże schody jednobiegowe. Niestety brak spocznika dla wielu użytkowników tego typu schodów wewnętrznych może być niekorzystny podczas ich codziennego użytkowania. W zasadzie jednak schody zabiegowe nie są mniej wygodne niż np. schody kręcone czy schody jednobiegowe i bez przeszkód mogą z nich korzystać zarówno osoby z ograniczoną sprawnością ruchową, jak i dzieci. Bardzo łatwo także po tego typu schodach przenosić ciężkie i duże przedmioty. 

Schody kręcone – charakterystyka

Schody spiralne zajmują dużo mniej miejsca niż schody zabiegowe, przez co są polecane do wnętrz, w których brakuje miejsca na duże schody jednobiegowe. Inwestorzy chętnie widzą schody tego typu w nowoczesnych, wysokich mieszkaniach loftowych, a także jako niebanalne wejście na antresolę. Zazwyczaj schody kręcone wykonywane są z metalu i w takiej formie spotykane są najczęściej także jako prefabrykaty, ale bardzo popularnym połączeniem są też stalowe schody spiralne ze szkłem. Najpopularniejszą formą schodów spiralnychschody ażurowe

Pomimo tego, że prawidłowo zamontowane schody spiralne nie powinny sprawiać nam na co dzień problemów, to ze względu na zmienną szerokość stopni i ażurową konstrukcję schodów nie poleca się ich do mieszkań, w których ich codziennymi użytkownikami miałby być dzieci lub osoby starsze. 

Schody zabiegowe a schody kręcone – koszty zakupu i instalacji

Ostateczny koszt zakupu i montażu schodów wewnętrznych zawsze zależy przede wszystkim od ich projektu, rozmiaru oraz rodzaju i jakości użytego materiału. Jeżeli zdecydujemy się na klasyczne schody zabiegowe wykonane z dobrej jakości rodzimego drewna, będziemy musieli za projekt zapłacić około 5000 zł. Więcej będą nas jednak kosztowały np. schody wykonane z dębu – w tym przypadku cena schodów wzrośnie o nawet kilka tysięcy zł. Za spiralne schody wewnętrzne wykonane z dobrej jakości drewna zapłacimy nieco ponad 7000 zł, ale schody tego samego typu i wielkości ze stali nierdzewnej to już koszt rzędu 8000 zł. Nieco tańsze są schody kręcone wykonane ze stali zwykłej – za te będziemy musieli zapłacić około 3000 zł. 

Źródło: Kobamet