piątek, 21 sierpnia, 2020

Panele fotowoltaiczne mono czy polikrystaliczne – które lepsze?

Share

Panele fotowoltaiczne odgrywają kluczową rolę w procesie pozyskiwania energii elektrycznej. Od tego, na jaki rodzaj paneli PV i ilość fotoogniw zdecydujemy się, zależy nie tylko wydajność fotowoltaiki, ale i realne korzyści z niej płynące. Dwoma najpopularniejszymi rodzajami paneli fotowoltaicznych są panele monokrystaliczne i polikrystaliczne. Czym się różnią i które z nich wybrać?

Jak działają panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne umożliwiają przetwarzanie energii pochodzącej z promieni słonecznych w energię elektryczną. Aby do tego doszło, w ogniwach fotowoltaicznych pokrytych warstwą krzemu musi dojść do wytrącenia z atomu przez cząsteczki światła elektronów, które mogłyby generować energię elektryczną. Panele fotowoltaiczne będą jednak mogły działać pod warunkiem, że w ich obrębie wytworzy się pole elektryczne. W tym celu w obwodzie ogniw umieszcza się inny półprzewodnik, który wspomagając wytwarzanie pola, pozwala wytwarzać elektrony potrzebne do wygenerowania prądu.

Panele monokrystaliczne – budowa, działanie, zalety

W kwestii budowy i działania panele fotowoltaiczne monokrystaliczne nie różnią się niczym szczególnym od paneli polikrystalicznych. Jedyną różnicą jest sposób docinania i obrabiania płytek krzemowych. Wizualnie panele monokrystaliczne cechują się jednolitym, ciemnym kolorem, i zaokrąglonymi krawędziami ogniw PV. W kwestii budowy panele PV mono stanowią samodzielną, pojedynczą strukturę krystaliczną, i są zbudowane z podzielonych na cztery części sztabek krzemowych, które tworzą ogniwa PV.

Obecnie panele monokrystaliczne są uważane nie tylko za dużo nowocześniejsze i bardziej niezawodne niż panele polikrystaliczne, ale i najlepsze pod względem wydajności i uzysku energetycznego. Panele PV mono wykorzystują dużo mniej powierzchni nośnej dachu i są w stanie wyprodukować największą ilość mocy z dostępnych na rynku paneli fotowoltaicznych. Dzięki temu są nie tylko najwydajniejsze, ale i najbardziej opłacalne pomimo swojej wysokiej ceny. Panele monokrystaliczne są też wyjątkowo trwałe i bardziej odporne na nagrzewanie ogniw podczas wysokiej temperatury powietrza. Pod tym względem panele polikrystaliczne wypadają dużo słabiej.

Panele polikrystaliczne – budowa, działanie, zalety

Podstawową zaletą paneli polikrystalicznych jest ich dostępność i stosunkowo niska cena. Do niedawna bardzo popularne wśród inwestorów, dzisiaj panele PV tego typu zaczęły być wypierane przez dużo sprawniejsze i wydajniejsze panele monokrystaliczne. Panele polikrystaliczne mają nieregularną, ziarnistą powierzchnię, a podczas ich produkcji dochodzi do obróbki skrystalizowanej bryły krzemu, która po ochłodzeniu docinana jest w formę cienkich plastrów. To właśnie na nie nakładane są przewody elektryczne.

Panele polikrystaliczne są dużo tańsze niż moduły monokrystaliczne, ale potrzeba ich dużo więcej, aby zaspokoiły potrzeby energetyczne naszego gospodarstwa domowego. Pod tym względem panele polikrystaliczne są zatem mniej wydajne i zawodne. Co istotne, panele PV tego typu są też mniej wytrzymałe niż panele monokrystaliczne, i gorzej znoszą skoki wysokich temperatur, dopuszczając do przegrzania ogniw.

Panele fotowoltaiczne mono i polikrystaliczne – które wybrać?

Decydując się na zakup paneli fotowoltaicznych, musimy wziąć pod uwagę kilka czynników sprzyjających instalacji domowej elektrowni słonecznej. Pod tym względem istotne jest nie tylko obliczenie realnego zapotrzebowania gospodarstwa domowego na energię elektryczną, ale i określenie warunków do instalacji fotoogniw. Jeżeli nasz dach nie jest wystarczająco obszerny do montażu dużej ilości paneli PV, skuteczniejsze w tym względzie będą panele monokrystaliczne. Panele PV mono są też nowocześniejsze i bardziej zaawansowane technologicznie niż ich odpowiedniki i pod względem wydajnościowym są bardziej opłacalne, ponieważ są w stanie wyprodukować dużo więcej energii. Z kolei panele polikrystaliczne są tańsze niż panele monokrystaliczne i zyskują na produktywności energii elektrycznej w przypadku sporego zacienienia dachu. Pod tym względem panele mono nierzadko zawodzą – zacienienie nawet niewielkiego obszaru fotoogniwa może powodować odcięcie dostępności całego modułu PV.

Źródło: House Solutions – fotowoltaika, pompy ciepła, klimatyzacje