środa, 26 sierpnia, 2020

Ekologia ma sens – z propanem dbamy o środowisko naturalne

Share

Ekologia w ostatnich latach jest temat na czasie. Szeroko omawiany przez polityków na każdym szczeblu i w każdej szerokości geograficznej. Dzieje się tak nie bez przyczyny. Postępujące zanieczyszczenie środowiska powoduje, że coraz bardziej musimy się o nie troszczyć. Dlatego właśnie ekologia ma sens. My również powinniśmy postarać się o to, by każde nasze działanie było przyjazne środowisku. Warto więc wybrać ogrzewanie ekologiczne, które nie wpłynie na skażenie powietrza, gleby czy wód gruntowych. Najlepszym i najbardziej ekologicznym ogrzewaniem, jakie możemy wybrać, jest to zasilane gazem propan.

Czy warto być eko – korzystaj z gazu płynnego propan

Kwestia stanu środowiska, a przede wszystkim jakości powietrza, jest ostatnio jedną z najczęściej poruszanych spraw – zarówno w polityce, jak i na innych gruntach. Zdaliśmy sobie sprawę z coraz szybciej postępujących zmian klimatu i tym samym z potrzeby chronienia przyrody. Globalne ocieplenie daje nam się we znaki niemal każdego dnia. W niektórych rejonach Polski zimą ciężko o śnieg, a latem cały kraj tonie w tropikalnych upałach. Do tego wszystkiego –  burze gwałtowne jak jeszcze nigdy dotąd, pożary, powodzie, trąby powietrzne i huragany. To już nie zagrożenia znane tylko z telewizji i odległych krańców świata. Wszystkie te kataklizmy dzieją się tu i teraz, niemal na naszym podwórku. W takiej sytuacji właściwie postawionym pytaniem nie jest czy warto być eko, a raczej – jak być eko. Doskonałym krokiem w dobrą stronę, w kierunku odciążenia środowiska, jest wybór ogrzewania na gaz płynny propan.

Ekologiczne ogrzewanie – czym wyróżnia się gaz propan

Gaz propan, jako materiał opałowy służący do ogrzewania domów, zaliczany jest do grupy najbardziej ekologicznych rozwiązań grzewczych. Gaz ten jest nie tylko niezwykle wydajny (a mniejsze spalanie gazu to jednocześnie mniejsze obciążenie dla środowiska), ale również jest wyjątkowo czysty chemicznie, przez co nie cierpi powietrze, gleba, ani też wody gruntowe. Zacznijmy jednak od początku, czyli od procesu pozyskiwania propanu. Nie jest ono szkodliwe dla środowiska, ponieważ nie stanowi odrębnego procesu. Warto wiedzieć, że gaz propan powstaje, jako produkt uboczny procesu rafinacji i destylacji ropy naftowej. Może więc zostać zutylizowany bądź też wykorzystany jako ekologiczne źródło ciepła i energii. Tak więc pozyskiwanie propanu samo w sobie nie stanowi żadnego obciążenia dla środowiska naturalnego. Drugą, równie ważną sprawą, jest skład chemiczny propanu

Propan jest wyjątkowo czysty chemicznie, bezbarwny, bezwonny i nietoksyczny. Gaz propan nie zawiera żadnych szkodliwych domieszek, ani węglowodorów aromatycznych. Dzięki temu spalanie gazu propan nie powoduje powstawania sadzy, popiołu, gazów niskiej emisji, ale również jest bezwonne. Gaz propan jest także wydajny i wysoce energetyczny, głównie dzięki naturalnemu zróżnicowaniu swojej struktury. Inne paliwa opałowe posiadają dużo prostszą strukturę molekularną, a przez to mają znacznie niższą wartość energetyczną. Dla porównania, spalając gaz propan można uzyskać aż dwukrotnie więcej ciepła, niż w efekcie spalania takiej samej ilości węgla kamiennego. 

Wykorzystując gaz propan do ogrzewania domu unikamy problemów smogu i ogólnego zanieczyszczenia środowiska. W istocie spalanie propanu prowadzi do powstawania dużych ilości ciepła wykorzystywanych do ogrzewania oraz czystej wody i niewielkich ilości dwutlenku węgla. Ten z kolei, jako produkt uboczny spalania, wydzielany w nadmiarze również niekorzystnie wpływa na atmosferę i przyczynia się do pogłębienia problemu efektu cieplarnianego. Jednak ilość dwutlenku węgla powstającego w wyniku spalania propanu jest naprawdę niewielka. Oszacowano, że w wyniku spalania gazu propan wydziela się o 20% mniej dwutlenku węgla, niż podczas spalania oleju opałowego, oraz o 50% mniej, niż w przypadku węgla kamiennego. Jednak gaz propan prezentuje się lepiej pod kątem przyjazności dla środowiska nie tylko w porównaniu z węglem kamiennym i olejem opałowym. Gaz płynny propan, jako materiał opałowy, jest także bardziej ekologiczny, niż ekogroszek. Jedyną metodą pozyskiwania ciepła, będącą bardziej przyjazną środowisku, niż gaz propan, są panele fotowoltaiczne, jednak ich zastosowanie jest dość ograniczone, a koszt inwestycji początkowej znacznie wyższy, niż to jest w przypadku gazu propanu.

Źródło: LPGDirect – dystrybucja gazu grzewczego