piątek, 21 sierpnia, 2020

Błędy w ocieplaniu budynku – czy rzeczoznawca budowlany pomoże?

Share

Skuteczność i sensowność termomodernizacji budynku zależy nie tylko od dobrej jakości materiałów i prawidłowego wykonania warstwy izolacyjnej, ale też umiejętnie przygotowanego projektu. Niestety błędy związane z izolacją budynków zazwyczaj są wynikiem wyboru nierzetelnego wykonawcy, który nie stosuje się do zaleceń projektanta. Nierzadko nieprawidłowe zamontowanie izolacji skutkuje powstawaniem mostków termicznych i wiąże się z koniecznością ponownej instalacji płyt styropianowych. Jak uniknąć błędów wykonawczych podczas ocieplania budynku i kiedy poprosić o pomoc rzeczoznawcę budowlanego?

Montaż płyt styropianowych na starym tynku

Jednym z najczęstszych błędów popełnianych przez wykonawców ocieplenia budynku jest nieprawidłowy montaż płyt styropianowych na warstwie starego tynku. Praktyka ta pojawia się zazwyczaj podczas renowacji starych budynków, które po ich wybudowaniu nie zostały ocieplone, a tylko pokryte warstwą ozdobnego tynku. W przypadku konieczności izolowania ścian pojawia się kłopot ze starą warstwą elewacji, która niejednokrotnie jest popękana i wybrakowana. Jeżeli płyty styropianowe zostaną przyklejone na uszkodzony tynk, inwestor będzie musiał się liczyć z tym, że izolacja będzie nieskuteczna. Płyty izolacyjne nie będą odpowiednio przylegały do ściany, przez co nie będą spełniały swojej roli.

Decydując się na położenie termoizolacji na użytkowanym budynku, musimy zatem pamiętać o uprzednim usunięciu ze ścian zalegającej warstwy tynku i uzupełnieniu ewentualnych braków w strukturze muru. W przeciwnym wypadku podczas prac ociepleniowych może dochodzić do niespodziewanych problemów. Jeżeli uznamy, że wykonawca nie dostosowuje się do wytycznych projektowych, możemy zlecić wykonanie ekspertyzy budowlanej. Rzeczoznawca budowlany powinien w niej zawrzeć nie tylko raport z zaobserwowanych błędów, ale i wskazać możliwe czynności naprawcze istotne dla naszego przypadku.

Źle dobrany tynk

Jednym z błędów wykonawczych związanych z przygotowaniem termoizolacji budynku możemy mieć do czynienia w przypadku tynkowania ściany. Niestety wiele ekip budowlanych nie przykłada uwagi do tego, w jaki sposób zostaje nakładana warstwa elewacji i w jakim czasie odbywają się prace wykończeniowe. Tymczasem bardzo ważne jest, żeby zaprawa była nie tylko nakładana równomiernie i równocześnie na wszystkich poziomach. Istotne jest też to, aby masa szpachlowa była narzucana na ścianę w optymalnych warunkach cieplnych. Zbyt wysoka temperatura powietrza może nie tylko utrudniać równe nakładanie szpachli, ale i wpływać na zbyt szybkie zastyganie tynku. W konsekwencji możemy mieć problem z pękającą elewacją i przeciekaniem izolacji. W takim wypadku rzeczoznawca budowlany po wcześniejszym przeprowadzeniu oględzin będzie musiał wskazać na usterki wykonawcze, które będą musiały zostać wyeliminowane.

Nieumiejętne przymocowanie płyt styropianowych

Poważnym problemem wynikającym z nieumiejętnego mocowania płyt izolacyjnych jest powstawanie mostków termicznych uniemożliwiających oszczędność energetyczną domu. Płyty styropianowe służące do izolowania ściany bardzo często nie tylko nie są zabezpieczone, ale i nierzadko nieprawidłowo przymocowane do ściany, co obniża skuteczność warstwy dociepleniowej. Styropian powinien być przyklejony tzw. metodą mijankową. Tylko taki sposób gwarantuje nam, że elewacja nie będzie pękała. Jeśli ekipa nie zadba o przesunięcie płyt styropianowych względem siebie, masa tynkowa ułożona pomiędzy nimi będzie pękała na linii łączenia płyt. W konsekwencji tego możemy mieć do czynienia z powstawaniem mostków termicznych.

Błędem popełnianym podczas instalacji płyt izolacyjnych jest także nieumiejętnie przeprowadzone kołkowanie, które narusza strukturę zaprawy klejącej. Montując warstwę izolacyjną, powinniśmy pamiętać o tym, aby dać masie podtrzymującej płyty co najmniej 24 godziny na swobodne związanie się. Dopiero po tym czasie powinniśmy przystępować do kolejnych etapów prac dociepleniowych. Niestety bardzo często kołki podtrzymujące płyty styropianowe są przytwierdzane od razu po ich przyklejeniu, co powoduje nie tylko naruszenie struktury zastygającej masy klejącej, ale i niekontrolowane przesunięcia w obrębie samych płyt. Konsekwencją takich praktyk mogą być nie tylko nierówności elewacji, ale i mostki termiczne. Jeżeli do tego dojdzie, a ekspertyza budowlana wykaże poważne uchybienia w zakresie wykonywanych robót, rzeczoznawca budowlany będzie mógł zobligować wykonawcę do ponownego wykonania robót.

Źródło: MPExpertbud – Ekspertyzy Budowlane